Kas ir mulča ?

Mulča ir speciāli sagatavots organisks vai neorganisks materiāls, ko izmanto augsnes virskārtas nosegšanai:

 • ap augiem dobēs un apdobēs;
 • celiņu, spēļu laukumu un taku iesegumiem

.Mulča pilda gan dekoratīvās, gan arī praktiskās funkcijas, nodrošinot augiem labvēlīgus augšanas apstākļus un aizkavējot nezāļu rašanos. Atkarībā no izejvielas un materiāla struktūras izšķir dažādus mulčas veidus.

Organiskās mulčas ir augu valsts izcelsmes materiāli, kas, augsnē pakāpeniski sadaloties, atdod tai organiskās vielas un paaugstina tās auglību. Visplašāk izplatītie organiskie mulčēšanas materiāli ir koku mizas mulča, koku šķelda, zāģu skaidas, priežu čiekuri, kūdra, komposts, salmi, lapas un nopļautās zāles masa. Savukārt neorganiskās mulčas izcelsme ir nedzīvā daba, un šai kategorijai pieskaitāmi dažādi akmens pārklājumi, piemēram, skalotie oļi, grants, dekoratīvie akmeņi, māla lauskas, ķieģeļu un akmens šķembas, kā arī sintētiskie materiāli – agrotīkli, ģeotekstils, mulčēšanas plēves. Dažkārt lielās dārzeņu audzētavās tiek izmantota arī grieztas gumijas vai plastikāta mulča, taču šī metode ir uzskatāma par kaitīgu dabai un tādēļ nevēlamu.

​Katram mulčas veidam ir savs optimālais pielietojums. Piemēram, sintētiskie materiāli – agrotīkli, mulčēšanas plēves – galvenokārt tiek izmantoti ražojošajā dārzkopībā. Tie efektīvi ierobežo nezāles un ilgstoši saglabā mitrumu, taču ir vizuāli nepievilcīgi. Arī stāvās nogāzēs, kur vieglā organiskā mulča var neturēties, labāk iederēsies tādi neorganiski materiāli kā oļi vai dekoratīvie akmeņi. Tomēr atšķirībā no organiskajiem materiāliem tiem nebūs praktiskas nozīmes augsnes bagātināšanā.

Organiskie mulčēšanas materiāli ne tikai pilda nezāļu ierobežošanas un mitruma saglabāšanas funkcijas, bet arī pasargā augu saknes no temperatūras svārstībām un kailsala un bagātina augsni ar trūdvielām. Tomēr gandrīz katram organiskajam mulčēšanas materiālam ir savi plusi un mīnusi. Piemēram, kūdra ir neefektīva nezāļu ierobežošanā, taču ir noderīga augsnes ielabošanā un palīdz saglabāt augsnes mitrumu, ja to uzklāj vismaz 10–15 cm biezā slānī. Koksnes šķelda ir diezgan rupjš materiāls, kas sadalās ievērojami lēnāk nekā mizas mulča un bieži vien satur krāsvielas, tādēļ to parasti izmanto nelielās platībās, kad ir jāpanāk īpašs dizaina efekts, kombinējot dažādas krāsas. Zāģu skaidas ir lētākais, taču arī vismazāk populārais mulčēšanas materiāls, jo sablīvējoties, skaidas kavē ūdens iekļūšanu augsnē, turklāt sadaloties tās patērē daudz slāpekļa. Nopļautā zāle, salmi, lapas ir vairāk praktiski nekā dekoratīvi mulčēšanas materiāli un ir pieejami sezonāli. Rudenī tos var izklāt zem kokaugiem, lai bagātinātu augsni ar trūdvielām un pasargātu saknes no izsalšanas, tomēr jāuzmanās no stādījumu piesārņošanas ar nezāļu sēklām.

Pateicoties tās lieliskajām dekoratīvajām un praktiskajām īpašībām, vispopulārākais un visplašāk izmantotais organiskais mulčēšanas materiāls ir priežu mizas mulča. Šāda mulča tiek ražota no smalcinātas un sijātas priežu mizas un ir pieejama trīs frakcijās: smalkajā, vidējā un rupjajā. Priežu mizas mulču klāj vismaz 5 cm biezā slānī, un ik gadu to papildina par aptuveni 1 cm, jo mulča pakāpeniski trūd un iestrādājas augsnē Smalkā priežu mizas mulča lieliski der augsnes ielabošanai – to iejaucot augsnē, tiek nodrošināts augsnes irdenums un laba gaisa caurlaidība.

Kur izmanto mulču:

Mulča tiek izmantota gan dekoratīvajā dārzkopībā – košumdārzos, parkos, pilsētu apstādījumos, celiņu, spēļu laukumu un taku iesegumos, gan ražojošajā lauksaimniecībā – koku un krūmu, augļu un ogu dārzos, ziemciešu dobēs un sakņu dārzos. Dobēs, kuru virskārta ir pārklāta ar mizu mulču, augsnes virskārta nav jāravē un jāirdina. Savukārt telpās mulču izmanto augu un puķu stādījumiem dekoratīvajos podos un kastēs.

​​Atkarībā no izvēlētā mulčēšanas materiāla mulča pilda veselu virkni praktisku un estētisku funkciju. Priežu mizas mulča:kavē nezāļu attīstību;

 • pasargā augsnes virskārtu no erozijas un izskalošanas;
 • saglabā mitrumu augsnē, novēršot ūdens zudumus iztvaikošanas procesā;
 • rada augiem patīkamu un stabilu mikroklimatu, samazinot temperatūras svārstības augsnes virskārtā;
 • pasargā augu saknes no kailsala;
 • veicina labvēlīgus bioķīmiskus procesus un mikroorganismu darbību;
 • papildina trūdvielu saturu augsnē, darbojoties kā mēslojums;
 • palīdz saglabāt augsnes irdenumu un veido labu augsnes struktūru;
 • veicina augu sakņu sistēmas attīstību;
 • būtiski samazina apstādījumu kopšanai patērējamo laiku, uzlabo apstādījumu ārējo veidolu.
Close Menu
×
×

Cart

LOGO

Uzraksti mums vēstuli

Privātuma politika mājalapai www.aggregare.eu

1. Interneta vietnē www.aggregare.eu (turpmāk – Vietne) tiek vākti dati par Vietnes apmeklētājiem, tādējādi gūstot iespēju Vietnes uzturētājam izvērtēt, cik noderīga ir Vietne, un kā to varētu uzlabot. 

2. Pārzinis, kas Vietnē vāc datus par Vietnes apmeklētājiem, ir SIA “Agreggare”, Reģ.Nr. 40103301223, (turpmāk – Pārzinis).

3. Pārziņa adrese: Sējas nov., “Remonthalle 2”, LV-2142,
E-pasts: a.mikals@aggregare.eu,
Tālrunis: +371 28668440.

4. Pārzinis nemitīgi pilnveido Vietni, ar mērķi, uzlabot tās lietošanu, tāpēc Pārzinim ir jāzina, kāda informācija ir svarīga Vietnes apmeklētājiem, cik bieži viņi šo Vietni apmeklē, kādas ierīces un pārlūkprogrammu viņi izmanto, no kāda reģiona nāk apmeklētāji, un kādu saturu vislabprātāk lasa.

5. Pārzinis izmanto sistēmu Google Analytics, kas ļauj Pārzinim analizēt, kā apmeklētāji izmanto Vietni. Par to, kā darbojas Google Analytics pamatprincipi, iespējams uzzināt Google mājas lapā https://support.google.com/analytics/answer/1012034?hl=lten&ref_topic=6157800. Pārzinis izmanto savāktos datus savās tiesiskajās interesēs, lai uzlabotu izpratni par Vietnes apmeklētāju vajadzībām un uzlabotu pieejamību Pārziņa publiskotajai informācijai. Apmeklētājs jebkurā laikā var pārtraukt datu vākšanu Google Analytics, kā tas ir aprakstīts šeit: https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/.

6. Serveris, kurā izvietota Vietne, var reģistrēt apmeklētāja nosūtītos pieprasījumus (izmantotā ierīce, pārlūkprogramma, IP adrese, piekļuves datums un laiks). Šajā punktā minētie dati tiek izmantoti tehniskiem nolūkiem: lai nodrošinātu Vietnes pienācīgu funkcionēšanu un drošību un izmeklētu iespējamos drošības incidentus. Šajā punktā minēto datu vākšanas pamats ir Pārziņa tiesiskā interese nodrošināt Vietnes tehnisku pieejamību un integritāti.

7. Sīkdatnes ir nelieli faili, kurus, katru reizi, kad apmeklētājs apmeklē Vietni, pārlūkprogramma saglabā apmeklētāja datorā tādā apmērā, kā norādīts apmeklētāja datora pārlūkprogrammas iestatījumos. Atsevišķas sīkdatnes tiek izmantotas, lai atlasītu un piemērotu apmeklētājam piedāvājamo informāciju un reklāmas, pamatojoties uz saturu, ko apmeklētājs aplūkojis agrāk, un tādējādi veidotu apmeklētājiem Vietnes lietošanu vienkāršu, ērtu un individuāli piemērotu. Papildu informāciju par sīkdatnēm, kā arī to dzēšanu un pārvaldīšanu, var iegūt mājaslapā www.aboutcookies.org.

8. Vietne izmanto sīkdatnes, lai vāktu lietotāja IP adreses un pārlūkošanas informāciju un ļautu Vietnei atcerēties apmeklētāja izvēli. Sīkdatnes ļauj Pārzinim sekot līdzi Vietnes datu plūsmai un lietotāju mijiedarbībai ar Vietni – Pārzinis izmanto šos datus, lai analizētu apmeklētāju uzvedību un uzlabotu Vietni. Sīkdatņu izmantošanas tiesiskais pamats ir Pārziņa leģitīmā interese nodrošināt Vietnes funkcionalitāti, pieejamību un integritāti.

9. Apmeklētājs var kontrolēt un/vai dzēst sīkdatnes pēc savas izvēles. Plašāka informācija par šo procesu ir pieejama šeit www.aboutcookies.org. Apmeklētājs var izdzēst visas sīkdatnes, kuras ir viņa datorā, un lielāko daļu pārlūkprogrammu var iestatīt tā, lai tiktu bloķēta sīkdatņu ievietošana datorā. Apmeklētājs var atteikties no sīkdatnēm pārlūkprogrammas izvēlnē vai https://tools.google.com/dlpage/gaoptout. Lai veiktu nepieciešamos uzstādījumus, apmeklētājam nepieciešams iepazīties ar savas pārlūkprogrammas noteikumiem. Sīkdatņu bloķēšanas gadījumā apmeklētājam manuāli būs jāpielāgo iestatījumi ikreiz, kad tiks apmeklēta Vietne, turklāt pastāv iespējamība, ka daži pakalpojumi un funkcijas nedarbosies.

10. Statistikas datiem par Vietnes apmeklētājiem var piekļūt tikai tie Pārziņa darbinieki, kuri ir atbildīgi par tādu datu analīzi.

11. Ja nav noteikts citādi, sīkdatnes tiek glabātas, kamēr tiek izpildīta darbība, kādam nolūkam tās vāktas, un pēc tam tās tiek dzēstas.

12. Pārzinis apliecina, ka sīkdatnes un statistikas informācija tiks apkopota, apstrādāta un glabāta saskaņā ar Eiropas Savienības normatīvo aktu prasībām, tai skaitā 2016. gada 27. aprīļa Eiropas Parlamenta un ES Padomes Personas datu aizsardzības regulu Nr. 2016/679.

13. Pārzinis patur tiesības jebkurā brīdī mainīt šos noteikumus. Vietnes apmeklētāja pienākums ir patstāvīgi pārbaudīt Vietnes saturu, lai iepazītos ar noteikumu izmaiņām.